ARAÇ İLÇESİ 2018-2019 KIŞA HAZIRLIKLAR TOPLANTI TUTANAĞI
 
 Kış mevsiminde, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, hava şartlarında olumsuzluklar oluştuğunda huzur ve güven içinde seyahat edebilmeleri sağlamak için, İlçemizdeki Kamu kurum ve kuruluşlarınca aşağıdaki tedbirlerin alınması görüşülmüştür.
 
1-Araç ve yayaların kar yağışı ve buzlanma nedeniyle herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için şehir içi ve mahalle yollarının açılması, buzlanmalara karşı önlem alınması, trafik düzeni araçların yetersiz kaldığında Kaymakamlığa ait araçlardan takviye istenmesi ve Köy yollarında ihtiyaç olduğunda Belediye’ye ait araçların Kaymakamlık emrine görevlendirilmesi, Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığınca koordine edilecektir.
 
2-İlçemize bağlı köy ve mahallelerde terfi sistem içme suyu olan köy muhtarlıklarının motopompların donmaması için köy muhtarlarınca önlem alınacaktır.
 
3-Köylerimizde olabilecek cenaze, doğum, hastalık gibi acil hallerde mutlaka konunun doğruluğu teyit edilerek bizzat köy muhtarlarınca 546 591 1837- 0542 373 0537- 0530 528 18 23- 0366 362 10 26- 0362 13 02, 362 15 67 nolu numaralara ulaşılması.
 
4-Kış sezonunda karla mücadele edecek araçların çalışır ve faal durumda olmasının takibi İlçe Özel İdare Müdürlüğünce yapılacaktır.
 
5-Karla mücadelede Kaymakamlığımıza ait araçların yetersiz kalması halinde Araç ve İğdir Orman İşletme Müdürlüğüne ait iş makinelerinin Kaymakamlık emrine görevlendirilmesi Araç ve İğdir Orman İşletme Müdürlüğünce yapılacaktır.
 
6-Kapalı yolların açılmasında öncelikle salgın hastalık, doğum, ölüm gibi vakaların Bulunduğu kesimler ve taşımalı eğitim yapılan güzergâhların açılması sağlanacaktır.
 
7-Öğrenci servisleri ve toplu taşımacılık yapan araçların teknik yönden bir eksikliği olup olmadığı,  kış lastikleri, elektrik ve ısınma donanımlarının kontrolü ve yük taşıyan (kamyon) vs., özel şahıslara ait araçlarda zincir çekme halatı takoz bulundurmaları için gerekli denetimler İlçe Emniyet Amirliği ve Jandarma Komutanlığınca yapılacaktır.
 
8-İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce taşımalı öğretim yapılan güzergâhlar Kaymakamlığımıza (İlçe Özel İdare Müdürlüğüne) yazılı olarak bildirilecektir.
 
9-Köylerimizde tedavisi süreklilik arz eden hastaların isim, telefon numaraları, hangi Köy, hangi mahallede ikamet ettikleri belli ise tedavi günlerinin Toplum Sağlığı Merkezi takipliğince yazılı olarak Kaymakamlığımıza (İlçe Özel idare Müdürlüğünce) bildirilecektir.
 
10-Yoğun kar yağışı olduğu dönemlerde özellikle diyaliz hastaları Araç Devlet Hastanesinde yatırılmaları ve bu gibi durumlarda hastanede önlem alması Araç Devlet Hastanesi Başhekimliğince takibi yapılacaktır.
 
11-Bütün kurumlar karla mücadele çalışmalarını Kaymakam bilgisi dâhilinde, Yazı İşleri Müdürü, K.H.G.B. Genel Sekreteri İzzet DİMİCİ’nin koordinasyonunda gerçekleştirecektir.
 
12-İlçemiz köy ve mahallelerinde görev yapan imam hatipler bulunduğu mahallelerde Hastalık ve yollarla ilgili sorunlarını Köy Muhtarı ile iletişime geçerek durum ilgili birimlere bildirecektir.
 
13-Yoğun kar yağışı olduğu zamanlarda öğretmen evi, Araç ve İğdir Orman İşletme Müdürlüğüne ait lokallerin vatandaşların geçici konaklamaları ve karla mücadele ekiplerinin çalışmaları ve konaklamaları için açık tutulması sağlanacaktır.
 
14-Başkent Elektrik Dağıtım Anonim Şirketince (Enerjisa) Planlı kesintilerin Kaymakamlığımıza bildirilmesi, vatandaşların kış ayında mağduriyet yaşamaması için bildirilen arızalara öncelikle bakılması sağlanacaktır.
 
15-Kış tedbirleri konusunda kurumların koordinasyonu ve tedbirlerin vatandaşlarımız tarafından da bilinmesi amacıyla alınan kararların Araç Kaymakamlığı internet sitesinde yayınlanmasına,
 
16-Yukarıda maddeler halinde yazılan hususlar ilgi Kurum ve Kuruluşlar arasında gerekli Koordinasyon sağlanması, kış mevsimi süresince bir aksaklığa meydan verilmemesi için karar altına alınmıştır. 13.11.2018